W hołdzie leśnikom

Data: 12.04.2022 r., godz. 09.05    1212
Pod pomnikiem „Golgota Leśników polskich i ich rodzin pomordowanych na Wschodzie w latach 1939-1948” na terenie Centrum Edukacji Leśnej w Celestynowie, w poniedziałek 11 kwietnia br. odbyły się uroczystości ku czci bestialsko zamordowanych leśników.
„Golgota leśników polskich i ich rodzin pomordowanych na Wschodzie w latach 1939-1948” to pomnik, który upamiętniania leśników zamordowanych bestialsko w latach 1939 - 1948. Na pomnik składają się trzy głazy z wyrytymi nazwami miejsc kaźni Polaków – Katyń, Kresy, Sybir i drewniany krzyż, pod którym znajduje się kamień z wizerunkiem Matki Boskiej. W głębi znajduje się Dębowy Las Pamięci – rzędy drzewek, przy których ustawiono słupki z tabliczkami z nazwiskami 102 ofiar mordów. Na terenie Centrum Edukacji Leśnej w Celestynowie już w 2010 roku złożono urnę z ziemią z cmentarzy w Katyniu, Ostaszkowie, Kozielsku i innych miejscach kaźni. Co roku przy tym miejscu pamięci odbywają się uroczystości, aby oddać hołd tym, którzy zginęli za pragnienie wolności i miłość do swojej Ojczyzny.

Tegoroczne wydarzenie upamiętniające ofiarę i poświęcenie leśników, bestialsko zamordowanych na wschodzie odbyło się w poniedziałek, 11 kwietnia. Powiat Otwocki na uroczystości reprezentowali: Starosta Otwocki Krzysztof Szczegielniak, Wicestarosta Otwocki Paweł Zawada oraz Wiceprzewodniczący Rady Powiatu Otwockiego Roman Srebnicki. Wraz z przedstawicielami Lasów Państwowych, samorządowcami, duchownymi oraz młodzieżą uczcili pamięć poległych i złożyli kwiaty w miejscu pamięci.