Z Akademią sportu dookoła świata

Data: 07.09.2021 r., godz. 00.00    205
Czy trening lekkoatletyczny na Jamajce różni się od tego w Brazylii? Dlaczego polscy lekkoatleci tak często tryumfują w rzutach, a w Chinach rozwija się gimnastyka? Na te i wiele innych pytań przez 2 miesiące wakacji odpowiedź znajdowały dzieci i młodzież z powiatu otwockiego.
Wakacje to czas wyjazdów, zwiedzania ciekawych miejsc, przemierzania świata i odkrywania nowych kultur. Lekkoatletyczny klub sportowy Akademia Sportu Otwock, podczas dwumiesięcznej przerwy od szkoły zorganizował zajęcia, podczas których dzieci mogły poznawać świat – na sportowo.

Treningi odbywały się 2 razy w tygodniu, w każdym z nich lekkoatleci przebywali w innym miejscu na świecie. Dzieci dowiedziały się, że Jamajka to kraj słynący z najlepszych sprinterów na świecie, a sportem narodowym jest krykiet. Podczas wizyty w Kenii uczestnicy zajęć udali się do lasu – na długi bieg, bo stamtąd wywodzą się najlepsi maratończycy. Podróż do Chin to dużo ćwiczeń gimnastycznych. Figur stworzonych przez dzieci nie powstydziłby się nawet mistrz olimpijski. Odwiedzone zostały także Stany Zjednoczone. Uczestnicy trenowali jak najsilniejsi ludzie na świecie. Po solidnej dawce treningów przyszedł czas na zabawę. A jak Brazylia, to karnawał. W tym tygodniu były tylko zabawy - ruchowe. Dzieci odwiedziły także Katar i Rosję.

Cudze chwalicie… A przecież Polacy są świetnymi sportowcami. Dzieci odwiedziły także Polskę – naśladując mistrzów olimpijskich z Tokio. Trening polegał na ćwiczeniu zmian sztafetowych. Na koniec zorganizowany został bieg rozstawny, gdzie drużyny ścigały się ze sobą.

Po dwóch miesiącach przemierzania świata przyszedł czas na kulminacyjny moment projektu - zajęcia "odbyły się" w Tokio! Dzieci wzięły udział w Igrzyskach Olimpijskich. Sportowcy złożyli przysięgę rywalizacji w duchu fair play. Odbyły się 4 konkurencje – szermierka, bieg przez płotki, bieg sprinterski oraz skok w dal.

Każdy wygrywał i zgodnie z ideą olimpijską liczy się udział i każdy z zawodników został nagrodzony medalem.

Projekt był współfinansowany ze środków budżetowych Powiatu Otwockiego. Jedne z zajęć odwiedził Starosta Otwocki Krzysztof Szczegielniak, który podziękował inicjatorkom i realizatorkom wydarzenia: Paulinie i Dominice Kalinowskim, a dzieciom życzył samych sukcesów.