Dożynki Powiatowo-Gminne w Osiecku

Data: 30.08.2021 r., godz. 14.30    438
29 sierpnia Powiat Otwocki we współpracy z Gminą Osieck zorganizował Dożynki Powiatowo-Gminne. Doroczne święto plonów, którego celem jest podziękowanie rolnikom za ich ciężką pracę, zgromadziło wielu mieszkańców powiatu.
Serdecznie witam wszystkich Państwa przybyłych na tegoroczne Dożynki Powiatowo-Gminne w Osiecku. Po roku przerwy spowodowanej pandemią koronawirusa wracamy do długiej, sięgającej aż XVI wieku tradycji organizowania dożynek, czyli święta rolników i plonów ich trudnej pracy. Ten staropolski obyczaj to wyraz naszej tożsamości narodowej i przywiązania do polskiej tradycji. Tym bardziej cieszę się, że możemy spotkać się osobiście. Pod koniec wakacji, po żniwach spotykamy się, by podziękować mieszkańcom wsi powiatu otwockiego za ich trud i za serce włożone w zbiór plonów, którymi obrodziła ziemia. Dzisiaj gościmy w Osiecku, dawnym grodzie obronnym, wokół którego rozciągają się pola, na których rolnicy uprawiają swoją ziemię. - tymi słowami Starosta Otwocki Krzysztof Szczegielniak wraz z Wójt Gminą Osieck Karoliną Zowczak rozpoczął Dożynki Powiatowo-Gminne w Osiecku.

Uroczystość rozpoczęła się od mszy świętej w Kościele pw. Św. Andrzeja i Bartłomieja w Osiecku, którą koncelebrował proboszcz ks. Krzysztof Samsel. Poświęcone zostały wieńce dożynkowe i plony, które dała ziemia. Po mszy korowód dożynkowy pojechał na Rynek w Osiecku, gdzie odbyły się główne obchody. Starosta Krzysztof Szczegielniak i Wójt Karolina Zowczak przywitali wszystkich zgromadzonych gości. Następnie Wiceprzewodnicząca Rady Powiatu Otwockiego Grażyna Olszewska odczytała list od Marszałka Województwa Mazowieckiego Adama Struzika. Głos zabrali także posłowie na Sejm RP z powiatu otwockiego: Bożena Żelazowska i Dariusz Olszewski.

Na scenie prezentowały się zespoły ludowe, m.in. Kądziołeczka z Osiecka, Sadowianki, Cendrowianki, Jarzębina Czerwona i Kobierzec oraz artyści muzyki rozrywkowej: Mateusz M, Weź nie pytaj i Zespół VaBank.