W hołdzie ofiarom Zbrodni Katyńskiej

Data: 19.04.2021 r., godz. 08.25    1428
W kwietniu oddajemy cześć tym, którzy spoczęli w Lesie Katyńskim. Po 2010 roku, obchody Światowego Dnia Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej zostały połączone z oddaniem hołdu ofiarom katastrofy smoleńskiej. W minioną niedzielę, w parafii Zesłania Ducha Świętego w Otwocku odbyła się uroczystość ku pamięci poległych rodaków.
Uroczystości upamiętniające ofiary dwóch wyżej wymienionych tragicznych momentów polskiej historii gromadzą wielu mieszkańców powiatu otwockiego. Tegoroczne obchody, które odbyły się 18 kwietnia, ze względu na panującą sytuację epidemiologiczną, podobnie jak w zeszłym roku odbyły się w mniejszym gronie niż zwykle. Symboliczna uroczystość, w której uczestniczyli m.in. Starosta Otwocki Krzysztof Szczegielniak, Wiceprzewodnicząca Rady Powiatu Grażyna Olszewska, Członek Zarządu Powiatu Grzegorz Michalczyk, radny Rady Powiatu Krzysztof Olszewski, przedstawiciele władz Miasta Otwocka z Prezydentem Jarosławem Margielskim na czele, duchowni, przedstawiciele szkół i mieszkańcy, odbyła się z zachowaniem wszelkich rygorów sanitarnych.

Wszyscy zebrani wspólnie uczestniczyli we mszy świętej w intencji ofiar zamordowanych w Katyniu i innych miejscach kaźni na Wschodzie oraz za tych, którzy zginęli w katastrofie lotniczej pod Smoleńskiem. Dalsza część uroczystości odbyła się pod pomnikiem “Katyń 1940”, który znajduje się na terenie parafii Zesłania Ducha Świętego w Otwocku. Przy obelisku głos zabrali Starosta Otwocki oraz Prezydent Miasta Otwocka, którzy w swych przemówieniach podkreślali konieczność szerzenia pa-mięci o zbrodni sprzed kilkudziesięciu lat. Na zakończenie, delegacje uczestniczące w uroczystości złożyły kwiaty, zapalili znicze i w chwili zadumy oddali hołd i uczcili pamięć poległych.