437 100 zł dotacji na programy dla osób z niepełnosprawnościami

Data: 09.04.2021 r., godz. 14.00    1325
Powiat Otwocki otrzymał dofinansowanie od Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej na realizację programów: „Opieka wytchnieniowa – edycja 2021” oraz „Asystent osobisty osoby niepełnosprawnej – edycja 2021”. Głównym celem projektów jest wsparcie i poprawa jakości życia osób z niepełnosprawnościami i ich bliskich.
Wsparcie społeczne osób niepełnosprawnych
Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej w ramach Funduszu Solidarnościowego od lat realizuje programy skierowane m.in. do osób niepełnosprawnych i ich najbliższych. W bieżącym roku, Powiat Otwocki przystąpił do dwóch programów Ministerstwa: „Opieka wytchnieniowa – edycja 2021” oraz „Asystent osobisty osoby niepełnosprawnej – edycja 2021”, na których realizację otrzymał dotację w łącznej kwocie 437 100,00 zł. Realizatorem powyższych programów będzie Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Otwocku przy ul. Komunardów 10.

Najważniejsze założenia programów „Opieka wytchnieniowa” i „Asystent osobisty osoby niepełnosprawnej” to wspieranie osób mniej samodzielnych w czynnościach dnia codziennego oraz umożliwienie odpoczynku od codziennej opieki nad niepełnosprawnym ich bliskim.

Program „Opieka wytchnieniowa”
W powiecie otwockim, program „Opieka wytchnieniowa” obejmie 30 mieszkańców – 15 członków rodzin lub opiekunów sprawujących bezpośrednią opiekę nad dziećmi z orzeczeniem o niepełnosprawności oraz 15 członków rodzin lub opiekunów osób ze znacznym stopniem niepełnosprawności, którzy wymagają wsparcia w formie specjalistycznego poradnictwa (psychologicznego lub terapeutycznego) oraz wsparcia w zakresie nauki pielęgnacji, rehabilitacji i dietetyki.

Dla jednego uczestnika programu przewidywane jest 17 godzin wsparcia, w tym:
  • spotkania indywidualne z psychologiem - 3 godziny;
  • warsztaty grupowe - 3 godziny;
  • spotkania grupy wsparcia - 8 godzin;
  • szkolenia ze specjalistą w zakresie pielęgnacji, rehabilitacji, dietetyki - 3 godziny.

Program „Asystent osobisty osoby niepełnosprawnej”
Program jest skierowany do 25 mieszkańców naszego powiatu - 5 dzieci z orzeczeniem o niepełnosprawności wymagających stałej lub długotrwałej opieki lub pomocy innej osoby oraz 20 osób niepełnosprawnych posiadających orzeczenie o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności, dla których wprowadzona zostanie pomoc asystenta jako formy ogólnodostępnego wsparcia. Do jego zakresu obowiązków będzie należało wspomaganie podopiecznego w wykonywaniu codziennych czynności oraz w funkcjonowaniu w życiu społecznym.

Wszelkie szczegółowe informacje dotyczące uczestnictwa w programach będą wkrótce dostępne na naszej stronie internetowej oraz na www.pcprotwock.pl