Akcja szczepienia lisów

Data: 10.03.2021 r., godz. 10.40    1923
Powiatowy Lekarz Weterynarii informuje, że w dniach od 15 do 26 marca na obszarze zagrożonym obejmującym tereny gmin: Kołbiel i Wiązowny, planowane jest przeprowadzenie akcji szczepień lisów przeciwko wściekliźnie.
Do szczepienia użyty zostanie preparat doustny w formie „przynęty” o kształcie krążka koloru zielono-brązowego zawierającej żywy szczep wirusa wścieklizny. Przynęty zostaną rozłożone ręcznie. Tereny szczepienia obejmują kompleksy leśne, pola, łąki z pominięciem akwenów wodnych. Szczepionka uodparnia wyłącznie lisy.

Szczepionka zostanie wyłożona na obszarze zagrożonym zlokalizowanym na terenie powiatu otwockiego:
  • w gminie Wiązowna miejscowości: Boryszew, Emów, Duchnów, Góraszka, Izabela, Majdan, Michałówek, Stefanówka, Wiązowna, Zagórze, Zakręt;
  • w gminie Kołbiel miejscowości:Antoninek, Bocian, Borków, Chrosna, Chrząszczówka, Człekówka, Gadka, Gózd, Karpiska, Kołbiel, Nowa Wieś, Oleksin, Podgórzno, Rudno, Rudzienko, Sępochów, Skorupy, stara Wieś Druga, Sufczyn, Teresin, Władzin, Wola Sufczyska.

Po wyłożeniu szczepionki przez 14 dni psy należy wyprowadzać na smyczy, a koty trzymać w zamkniętych pomieszczeniach.

Każdy, kto miałby bezpośrednią styczność ze szczepionką (np. poprzez dotknięcie), powinien niezwłocznie skontaktować się z lekarzem medycyny. Należy także zwrócić uwagę na domowe czworonogi, których ewentualny kontakt z preparatem należy zgłosić lekarzowi weterynarii.