Przekazuję, nie marnuję!

Data: 03.02.2021 r., godz. 15.00    1593
Chcąc zapobiec marnowaniu żywności Powiat Otwocki uruchamia projekt „Przekazuję, nie marnuję”. W jego ramach tworzy sieć miejsc, którym przedsiębiorcy mogą przekazywać niesprzedaną żywność, na przykład z kończącym się terminem ważności lub uszkodzonymi opakowaniami.
Skala marnowania żywności

W ubiegłym roku zespoły badawcze Instytutu Ochrony Środowiska-Państwowego Instytutu Badawczego i Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego podjęły się zadania oszacowania skali marnowania żywności w Polsce. Przeprowadzone badanie wykazało, że na etapach produkcji, przetwórstwa, dystrybucji i konsumpcji w naszym kraju rocznie marnuje się prawie 5 milionów (4 840 946) ton żywności, a handel odpowiada za prawie 7% z tej liczby. Co prawda od 1 marca ubiegłego roku wielkopowierzchniowe sklepy spożywcze muszą oddawać niesprzedaną żywność organizacjom trzeciego sektora, zamiast ją wyrzucać, jednak regulacja dotyczy placówek spożywczych mających powyżej 400 metrów kw. Dlatego nie wszystkie mniejsze sklepy wiedzą, jak i gdzie mogą przekazywać żywność, która została niesprzedana.

Powiat Otwocki tworzy sieć dystrybucji

Powiat Otwocki we współpracy z Powiatowym Centrum Pomocy Rodzinie stworzył sieć placówek, którym przedsiębiorcy mogą przekazywać żywność wiedząc, że zostanie odpowiednio spożytkowana. W sieci znalazły się między innymi: Domy dla Dzieci, Domy Pomocy Społecznej czy Środowiskowy Dom Samopomocy. Te placówki chętnie przyjmą żywność, która nie zostanie sprzedana i pozostanie niewykorzystana.

Marnowanie żywności jest nie tylko kwestią etyki, ale również środowiska i ekonomii. Dostrzegając ten problem chcemy zrobić ważny krok ku temu, żeby w naszym regionie go zminimalizować. Przedsiębiorcy, którzy dołączą do naszego projektu, będą mogli zrobić coś dobrego zarówno dla środowiska, jak i drugiego człowieka. W końcu żywność, która dotychczas niejednokrotnie się marnowała, teraz będzie mogła trafić do tych, którzy z niej skorzystają.– podkreśla Krzysztof Szczegielniak, Starosta Otwocki.

Jak włączyć się w projekt?

Firmy, które chciałaby się włączyć w projekt, mogą to zrobić poprzez kontakt z Powiatowym Centrum Pomocy Rodzinie w Otwocku, tel.: (22) 719 48 10 lub e-mail: niemarnuje@powiat-otwocki.pl. Pracownicy jednostki skoordynują formę ewentualnej współpracy. Inicjatorzy akcji są otwarci również na zgłoszenia placówek, które chciałyby korzystać z pomocy. Chętni są proszeni o kontakt z powiatową jednostką.