Tablice Szlaku Przedmościa Warszawa 1915-1944

Data: 01.02.2021 r., godz. 07.55    900
Dwie kolejne tablice edukacyjno-historyczne Szlaku Przedmościa Warszawa 1915-1944 stanęły w Emowie przy ul. Sosnowej oraz w Józefowie przy ul. 3 Maja. Dwujęzyczne tablice z grafikami Arka Woźniakowskiego nawiązują do udanej obrony Przedmościa Warszawa w sierpniu 1920 roku.
Dzięki grupie pasjonatów i ich ciężkiej pracy tworzonej z pasji do historii wojskowości, w ostatnich latach na terenie powiatu otwockiego militarne atrakcje powiatu nie są zapomniane. Stowarzyszenie na Rzecz Zabytków Fortyfikacji "Pro Fortalicium" Koło Terenowe "Przedmoście Warszawa" na czele z przewodniczącym Koła Hubertem Trzepałką, pasjonatem wojskowości i specjalistą od umocnień wschodniego przedmościa Warszawy, z dużym zaangażowaniem zajmuje się renowacją schronów i odtworzeniem szlaków fortyfikacji 1915-1944 na terenie powiatu otwockiego.

Dzięki dofinansowaniu m.in. ze środków Powiatu Otwockiego na wyżej wspomnianych szlakach turystycznych powstały edukacyjno-historyczne tablice, które są całoroczną informacją turystyczną, dostępną niezależnie od pory roku czy dnia tygodnia. Dostarczają one zwiedzającym niezbędnych danych i wskazują pomijane militarne atrakcje powiatu. Zamieszczone na tablicach duże, czytelne grafiki przekroju obiektów (często zniszczonych lub już nieistniejących) zapoznają zwiedzających z wyglądem, działaniem dzieł obronnych czy przebiegiem walki i ich bohaterami.

Tablica w Emowie przedstawia okopy z lat 1915 i 1920 w jakich przyszło żołnierzom 59PP i 62PP 15 Dywizji Piechoty bronić pozycji przed Bolszewikami w sierpniu 1920 roku. Proste odcinki okopów oddzielone ziemnymi poprzecznicami stanowiły wraz z żelbetowymi schronami i przeszkodą z drutu kolczastego na stalowych i drewnianych palikach skuteczną barierę dla naporu Sowietów.

Tablica w Józefowie pokazuje przekrój przez żelbetowy schron na blasze falistej dla ciężkiego karabinu maszynowego w odmianie Józefowskiej (w Emowie i Wiązownie budowano inne konstrukcje) oraz rozbudowę inżynieryjną tzw. Górki Reiswassera (obecnie teren Mazowieckiego Centrum Neuropsychiatrii). Szlak można zwiedzać samodzielnie lub kierując się wydaną dwa lata temu Mapą Turystyczną Przedmościa Warszawa - część południowa, która zobrazuje przebieg i stan zachowania umocnień od Nadbrzeża po poligon w Wesołej.

Pod tym linkiem można śledzić rozwój szlaku i lokalizacje tablic: http://www.przedmoscie.warszawa.pl/mapy/mapa.html