Wizyta studyjna w Drobinie

Data: 30.11.2022 r., godz. 14.30    1233
Przedstawiciele Powiatu Otwockiego, Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie, Powiatowego Urzędu Pracy oraz Miasta Otwocka uczestniczyli w wizycie studyjnej w Drobinie, której celem było poznanie, jak funkcjonują spółdzielnie socjalne na Mazowszu.
To już kolejna wizyta przedstawicieli Powiatu Otwockiego oraz jego jednostek w spółdzielni socjalnej. Tym razem delegacja na czele z Panią Kingą Błaszczyk Członkiem Zarządu Powiatu Otwockiego, udała się do Drobina, w powiecie płockim. Celem wizyty studyjnej było poznanie, w jaki sposób zakłada się spółdzielnią socjalną, jak ona funkcjonuje i jaką działalność prowadzi. Być może wkrótce taka spółdzielnia powstanie na terenie powiatu otwockiego.

Spółdzielnia Socjalna Osób Prawnych "Centrum Usług Środowiskowych" istnieje od 2012 roku. Obecnie członkami spółdzielni są samorządy: gmina Słupno, gmina Bulkowo, gmina Mała Wieś, gmina Radzanowo oraz miasto i gmina Drobin. Spółdzielnia prowadzi działalność w zakresie m.in. utrzymania terenów zielonych, odśnieżania, usług porządkowych i sprzątających, usług opiekuńczych i edukacyjnych dla dzieci, młodzieży i seniorów. W ramach Symfonii Smaku prowadzą działalność gastronomiczną - catering dla osób i firm. Spółdzielnia prowadzi warsztat terapii zajęciowej, dzienny dom seniora, klub seniora i hotel dla bezdomnych psów.

Spółdzielnia Socjalna Cus z Drobina jest laureatką nagrody "Odkrycie roku" w Konkursie im. Jacka Kuronia. Tak prężna działalność spółdzielni to w dużej mierze sukces jej Prezesa – Pani Aleksandry Pęcherzewskiej. Jednostka współpracuje także z Fundacją Inicjatyw Społeczno-Ekonomicznych, która bardzo wspiera działania z zakresu ekonomii społecznej.