Piernikowanie - Świąteczne Pomaganie 2022

Data: 28.11.2022 r., godz. 15.30    1108
Tradycyjnie w okresie Bożonarodzeniowym, w powiecie otwockim odbywa się akcja „Piernikowanie Świąteczne Pomaganie”, która wspiera podopiecznych hospicjum „Promyczek”.

Akcja zdobienia pierników na rzecz Hospicjum Promyczek rozpoczęła się w 2010 roku z inicjatywy lokalnej artystki p. Ani, mieszkającej w gminie Wiązowna. W pierwszych edycjach wypiekanie i zdobienie pierników odbywało się w domu p. Ani, gdzie wspólnie z córkami wypiekały po kilka tysięcy pierników, następnie przy wsparciu sąsiadów, przyjaciół Promyczka oraz wolontariuszy pierniki były pięknie ozdabiane. Przez pierwsze lata akcji, pierniki rozprowadzane były w okresie przedświątecznym podczas wydarzeń na rzecz hospicjum, w lokalnych przedsiębiorstwach oraz przy parafiach. Akcja „Piernikowanie – świąteczne pomaganie” stała się lokalną tradycją w okresie Bożonarodzeniowym, która wyszła z inicjatywy oddolnej i cieszy się dużym zainteresowaniem.

Tegoroczna, XI edycja „Piernikowania” rozpoczęła się już w październiku i potrwa do końca grudnia. Jednymi z pierwszych etapów było wypiekanie pierników przez lokalną piekarnię, a następnie warsztaty ze zdobienia pierniczków. Przez blisko dwa miesiące, w wybranych placówkach odbyło się kilkadziesiąt spotkań, podczas których dzieci, młodzież, dorośli, seniorzy i wolontariusze z potrzeby serca ręcznie dekorowali wyroby cukiernicze. A już niebawem tysiące pierniczków - zapakowane w eleganckie pudełka - będzie można nabyć w kilkunastu punktach dystrybucji i wspomóc w ten sposób Domowe Hospicjum Dziecięce "Promyczek".

Powiat Otwocki jak, co roku wspiera ten wyjątkowy projekt. Patronat honorowy nad akcją „Piernikowanie Świąteczne Pomaganie” sprawuje Starosta Otwocki Krzysztof Szczegielniak.