XIV Europejski Festiwal Muzyczny - Bach Stories

256
Czas trwania wydarzenia: od: 12.11.2017 r., godz. 19.00 do: 12.11.2017 r., godz. 00.00

ul. Armii Krajowej 4
05 - 400 Otwock

Fundacja Promocji Kultury "OtwArte"
ul. Łukasińskiego 30A,
05-400 Otwock
tel.
22 788-93-16

Marcin Zdunik - wiolonczela
Aleksander Dębicz - fortepian
W programie: J.S.Bach

Europejski Festiwal Muzyczny w Otwocku to największe cykliczne wydarzenie z zakresu kultury wysokiej w Otwocku i powiecie otwockim, organizowane przez rodzinną Fundację Promocji Kultury OtwArte od 2004 roku. W latach 2004-2013 dyrektorem artystycznym festiwalu był wybitny skrzypek i dyrygent – Jan Stanienda, profesor Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie, który przekazał w 2014 roku kierownictwo artystyczne dotychczasowej dyrektor generalnej, inicjatorce festiwalu – Kamili Grott-Tomaszek.

Kamila Grott -Tomaszek to otwocczanka, artystka Universal Music Polska, manager kultury, właścicielka niezależnej wytwórni fonograficznej Subito (uhonorowanej nagrodą Fryderyk 2010), pełniła funkcję
kuratora muzycznego Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN w Warszawie. Festiwal ma zasięg ogólnoeuropejski dzięki zaproszeniu międzynarodowych Artystów. W ramach festiwalu odbywają się recitale, koncerty kameralne oraz orkiestrowe z udziałem wybitnych solistów i kameralistów z Polski oraz zagranicy.

W ciągu trzynastu edycji festiwalu odbyło się 81 koncertów, na których wystąpiło 384 artystów z takich krajów jak: Polska, Niemcy, Norwegia, Estonia, Finlandia, Rosja, Grecja, Stany Zjednoczone, Łotwa,
Włochy. Koncerty obejrzało w sumie ponad 24.000 osób.

Festiwal jest skierowany przede wszystkim do mieszkańców Otwocka i powiatu otwockiego, a także turystów, osób zainteresowanych kulturą muzyczną, żydowską kulturą i historią Otwocka. Ze względu
na szeroką ofertę wydarzeń, różnorodność gatunków muzycznych i uniwersalność przekazu festiwal jest skierowany do wszystkich grup wiekowych. Festiwal spełnia również ważną rolę w promocji miasta i powiatu dzięki ogólnopolskim patronatom medialnym i opiniotwórczym portalom internetowym o tematyce muzycznej.

Program tegorocznej, czternastej edycji festiwalu składa się z pięciu koncertów zarówno kameralnych jak i orkiestrowych oraz specjalnego koncertu Niepodległa, do którego zaproszenie przyjęła charyzmatyczna wokalistka Natalia Grosiak. Niewątpliwym wydarzeniem festiwalu będzie koncert inauguracyjny, podczas którego Maestro Jerzy Maksymiuk poprowadzi Otwock Festival Orchestra. To
wielki zaszczyt i wyróżnienie dla Europejskiego Festiwalu Muzycznego w Otwocku.

Artyści którzy przyjęli zaproszenie do udziału w festiwalu to: Maestro Jerzy Maksymiuk, Sabine Grofmeier, Natalia Grosiak, Katarzyna Budnik-Gałązka, Jan Stanienda, Agnieszka Przemyk-Bryła, Paweł Gusnar, Marcin Zdunik, Aleksander Dębicz, Wojciech Pulcyn, Piotr Wrombel.

Wstęp na koncerty jest bezpłatny.