Kamień pamięci Maksymiliana Załęskiego

Data: 28.09.2022 r., godz. 10.30    1091
27 września przy Szkole Podstawowej nr 2 im. Ireny Sendlerowej w Otwocku uroczyście odsłonięto kamień-głaz upamiętniający Maksymiliana Załęskiego - sanitariusza Armii Krajowej, który zaginął podczas Powstania Warszawskiego.
Maksymilian Załęski (a właściwie: Maksymilian Spielman) urodził się w 1928 r. W chwili wybuchu Powstania Warszawskiego miał 16 lat. Jego młody wiek nie stanowił przeszkody do udziału w bohaterskich, odważnych działaniach. Pomagał w szpitalu powstańczym, był sanitariuszem. Dzięki niemu ocalał wykaz rannych. Zaginął podczas Powstania Warszawskiego, a miejsce jego pochówku jest nieznane do dziś.

Pamiątkowy kamień odsłonięto przy Szkole Podstawowej Nr 2 im. Ireny Sendlerowej w Otwocku, niedaleko Soplicowa, w którym po wojnie zamieszkali jego rodzice. To oni upamiętnili syna napisem na głazie, który pierwotnie znajdował się w głębi lasu. Z inicjatywy Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej Okręgu Warszawa-Powiat Koło nr 4 "Fromczyn" oraz staraniom wolontariuszy, kamień przeniesiono pod jedną z otwockich szkół podstawowych.

Podczas wydarzenia Powiat Otwocki reprezentował Krzysztof Szczegielniak - Starosta Otwocki, Dariusz Kołodziejczyk Członek Zarządu Powiatu Otwockiego, a także radny Piotr Mateusz Kudlicki, który wraz z przyjaciółmi znacząco pomógł w przeniesieniu kamienia. Obecni byli również przedstawiciele: kombatantów - Jan Rędaszka, nadleśnictwa Celestynów - Nadleśniczy. dr inż. Artur Dawidziuk, a także nauczyciele i uczniowie SP nr 2 im. Ireny Sendlerowej. Miasto Otwock reprezentował Paweł Walo Wiceprezydent Miasta Otwocka oraz Jarosław Łakomski Radny Miasta Otwocka.