Narodowe Czytanie 2022 w PMDK w Otwocku

Data: 05.09.2022 r., godz. 12.00    983
3 września br. w Powiatowym Młodzieżowym Domu Kultury w Otwocku odbyła się 11. edycja Narodowego Czytania. W tym roku były czytane "Ballady i romanse", które zostały opublikowane w czerwcu 1822 roku w Wilnie jako główna część pierwszego tomu Poezyj Adama Mickiewicza.
Narodowe Czytanie to polska akcja społeczna propagująca znajomość literatury narodowej, w której obszerne fragmenty dzieł odczytywane są publicznie. W tym roku lekturę, którą jest arcydzieło polskiej literatury "Ballady i romanse", Adama Mickiewicza czytano w przedszkolach, szkołach, w bibliotekach, muzeach. Akcja odbywa się od 2012 roku i jest organizowana pod patronatem Prezydenta Rzeczypospolitej Polski.

W tym roku Powiatowa Publiczna Biblioteka w Otwocku tegoroczną edycję zorganizowała w PMDK w Otwocku. W przedstawieniu „Pani zabiła Pana…” wzięli udział m.in. przedstawiciele Zarządu i Rady Powiatu Otwockiego, a także uczniowie i nauczyciele Zespołu Szkół Nr 2 im. Marii Skłodowskiej-Curie w Otwocku, a także inni zaproszeni goście.

Organizatorzy zadbali o piękną scenografię oddającą znakomicie klimat utworów Adama Mickiewicza oraz oprawę muzyczną.

Na zakończenie zaangażowanym w projekt przedstawiciele Powiatowej Publicznej Biblioteki wręczyli upominki. Czytający "Ballady i romanse" otrzymali m.in. nowe wydanie tego dzieła oraz piękne kwiaty.