Czym jest SMUP?

Data: 21.03.2022 r., godz. 11.20    1719
System Monitorowania Usług Publicznych to narzędzie, którego celem jest dostarczenie jednostkom samorządu terytorialnego, przedsiębiorcom oraz społeczeństwu informacji niezbędnych do kompleksowej oceny usług świadczonych przez gminy i powiaty.
System Monitorowania Usług Publicznych umożliwia monitorowanie sposobu działania JST w dziewięciu obszarach, wśród których są np. edukacja, ochrona środowiska, gospodarowanie nieruchomościami, lokalna polityka społeczna.

Skąd pochodzą dane w systemie?
Co ciekawe - danych dostarczają same jednostki samorządu terytorialnego wypełniając sprawozdania statystyczne i uzupełniając bazy ministerstw i urzędów centralnych. Pochodzą one również z oficjalnych źródeł, którymi dysponują organy państwa - zasobów statystyki publicznej oraz baz administracyjnych będących w gestii ministerstw, takich jak: sprawozdania budżetowe czy System Informacji Oświatowej.

Dlaczego warto skorzystać właśnie z systemu SMUP?
Prezentowane są w nim wskaźniki, a nie surowe dane dostarczane przez statystykę publiczną! Dzięki temu jest doskonałym narzędziem do śledzenia zmian w sposobie świadczenia usług. Lubimy się między sobą porównywać a system zapewnia również podstawę do takich działań, czyli porównywania się samorządów między sobą.

Co właściwie zyskam?
Narzędzie, dzięki któremu zawsze pod ręką będziesz mieć fakty (a nie opinie!) przydatne przy:
  • tworzeniu raportów o stanie gminy lub powiatu,
  • wykonywaniu analizy skuteczności dostarczanych przez JST usług,
  • przygotowaniach do dyskusji z mieszkańcami, samorządowcami i innymi przedstawicielami JST.

Partnerzy projektu:
Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji
Główny Urząd Statystyczny
Związek Miast Polskich
Związek Powiatów Polskich

Szczegółowe informacje o SMUP dostępne są na: www.zpp.pl/artykul/2477-system-monitorowania-uslug-publicznych-smup