99. lat temu Polska odzyskała Niepodległość

Data: 14.11.2017 r., godz. 15.05    130
Obchody 99. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości rozpoczęły się w sobotę, 11 listopada, uroczystą mszą świętą w Parafii Świętego Wincentego á Paulo w Otwocku. Radosnej uroczystości przewodniczył ksiądz proboszcz Bogdan Sankowski.
Po zakończeniu nabożeństwa w którym uczestniczyli przedstawiciele władz samorządowych oraz zagraniczne delegacje, wszyscy przeszli przed Obelisk Józefa Piłsudskiego w Otwocku – pomnik upamiętniający wizytę Józefa Piłsudskiego w Otwocku, znajdujący się na północno-zachodnim narożniku skrzyżowania ulic Tadeusza Kościuszki i Fryderyka Chopina.

Apelem Pamięci przed pomnikiem, który jest symbolem wszystkich ofiar walczących o niepodległość oddano Cześć Ich Pamięci. Delegacje poszczególnych instytucji złożyły wieńce. Nie zabrakło też salwy honorowej. W krótkiej defiladzie przemaszerowała orkiestra dęta oraz poczty sztandarowe ze szkół powiatu otwockiego i miasta Otwocka.

Przeżywajmy ten dzień radośnie, wspólnie, razem – pod biało-czerwonymi flagami, pod znakiem Orła Białego, podczas uroczystości patriotycznych, w gronie naszych bliskich - mówił Starosta Otwocki Mirosław Pszonka do zgromadzonych uczestników uroczystości.

***

5 sierpnia 1915 roku parę tygodni po opuszczeniu Warszawy przez Rosjan Józef Piłsudski przyjechał do stolicy. Jednak został przez Niemców zmuszony do opuszczenia miasta i zatrzymał się w Otwocku. Dr Stanisław Rouppert i por. Werner wynajęli mu mieszkanie w pensjonacie Jadwigi Nestorowiczówny przy dzisiejszej ul. Kościuszki (dawniej Otwockiej). 19 sierpnia Piłsudski przybył powozem w towarzystwie uczestnika misji specjalnej do Warszawy i późniejszego osobistego adiutanta, por. Bolesława Wieniawy-Długoszowskiego.

Odwiedzali go tu m.in.: por. Władysław Sikorski, Juliusz Kaden-Bandrowski, Wacław Sieroszewski, Stanisław Baczyński (ojciec poety Krzysztofa Kamila). Piłsudski przebywał tu do 4 września.

Beata Poniatowska
Wydział Organizacyjny i Spraw Społecznych