Uwaga! Wścieklizna u lisów!

Data: 30.06.2021 r., godz. 09.30    2511
Powiatowy Lekarz Weterynarii w Otwocku informuje o dynamicznej sytuacji epizootycznej związanej z kolejnymi przypadkami wścieklizny na terenie powiatu otwockiego i jednocześnie zachęca do zapoznania się z kampanią informacyjną Mazowieckiego Wojewódzkiego Lekarza Weterynarii.
Dotychczas Mazowiecki Wojewódzki Lekarz Weterynarii poinformował o wykryciu 28 przypadków wścieklizny u zwierząt wolno żyjących na terenie województwa mazowieckiego w 2021 r., aż 18 z nich wykryto na terenie powiatu otwockiego. Lista wykazu przypadków jest dostępna tutaj.

Akcja Zaszczep pupila, to tylko chwila

Mazowiecki Urząd Wojewódzki w Warszawie już na początku grudnia 2020 r. propagował akcję Mazowieckiego Wojewódzkiego Lekarza Weterynarii „Zaszczep pupila, to tylko chwila”, promującą obowiązkowe szczepienia psów przeciwko wściekliźnie na terenie województwa mazowieckiego. W Polsce obowiązkowemu ochronnemu szczepieniu przeciwko wściekliźnie podlegają psy powyżej 3. miesiąca życia, a następnie nie rzadziej niż co 12 miesięcy od dnia ostatniego szczepienia. Wskazane są również szczepienia kotów. Szczepień psów i kotów przeciwko wściekliźnie dokonują lekarze weterynarii świadczący usługi weterynaryjne w ramach zakładu leczniczego dla zwierząt. Brak szczepienia psa jest wykroczeniem, za które grozi mandat karny w wysokości do 500 zł.