Anioły nagrodzone!

Data: 07.12.2020 r., godz. 11.10    1507
5 grudnia obchodziliśmy Międzynarodowy Dzień Wolontariusza. Tego dnia odbyło się spotkanie on-line Starosty Otwockiego z laureatami konkursu "Anioły Wolontariatu Powiatu Otwockiego".
Do tegorocznej edycji konkursu wpłynęło 77 zgłoszeń w 6 kategoriach. Kapituła konkursu, wśród której znalazło się dwóch przedstawicieli Starosty Otwockiego, dwóch przedstawicieli NGO i przedstawiciel patrona medialnego konkursu oceniało pracę ponad 150 wolontariuszy, którzy działają indywidualnie lub w grupach. Kapituła zdecydowała o nieprzyznawaniu miejsc: I, II i III - wszystkie wyróżnione osoby należy potraktować równorzędnie.

W kategorii „wolontariat szkolny” wyróżnienia przyznano grupie nauczycieli tworzących wolontariat przy w Szkole Podstawowej nr 2 w Karczewie, a także Kole Wolontariatu działającemu w Szkole Podstawowej nr 4 w Otwocku. Wyróżnienia otrzymały również Koła Wolontariatu ze Szkoły Podstawowej nr 3 im. Łączniczek Armii Krajowej w Józefowie, prowadzone przez Katarzynę Pietrykę i Elżbietę Wasążnik.

W kategorii "e-wolontariat" wyróżniono Adriannę Lech z Józefowa, która z sukcesem organizowała licytacje internetowe na rzecz leczenia i rehabilitacji chorych dzieci z naszego regionu.

Dzienny Dom „Senior+” z Woli Karczewskiej wyróżniono w kategorii „wolontariat seniorów”. W tym przypadku to sami seniorzy działają na rzecz swoich przyjaciół, wspierając ich w wielu organizowanych przez siebie akcjach.

W ramach kategorii „wolontariat w czasie pandemii” wyróżniony został Paweł Sędek, który w tym roku za swoją działalność odebrał już wyróżnienie od Marszałka Województwa Mazowieckiego w konkursie Mazowieckie Barwy Wolontariatu. Pan Paweł jest inicjatorem akcji STOPcorona, która wspierała medyków w walce z pandemią, przekazując im między innymi środki ochrony osobistej. W tej kategorii Kapituła postanowiła wyróżnić również Fundację na Rzecz Przeciwdziałania Marginalizacji Społecznej Pro Homini, która pomagała mieszkańcom miasta Otwocka znajdujących się w trudnej sytuacji, jak też Karolinę Markowską z Gminy Osieck, która wraz z Ochotniczą Strażą Pożarną organizowała akcje pomocy medykom, ale też dzieciom, np. pomagając im w odrabianiu lekcji.

W kategorii „wolontariat grupowy” wyróżniono Fundację Domowe Hospicjum Dziecięce „Promyczek”, która zrzesza młodzież, osoby dorosłe i seniorów, realizujących akcje charytatywne, kwesty, wydarzenia kulturalne i społeczne, a także Centrum Wolontariatu działające w strukturach Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Wiązownie, które od 10 lat realizuje się w działalności prospołecznej. Kapituła wyróżniła również Klub Motocyklowy ZRYW MC POLAND, który w Otwocku wspiera akcje krwiodawstwa, inicjatywy patriotyczne i charytatywne, a także Grupę Robimy Kulturę z Karczewa, która działa przede wszystkim w sferze kultury na terenie Gminy Karczew.

Najwięcej emocji wzbudziła kategoria wolontariusz roku. Tu wyróżniony został mieszkaniec Józefowa Dariusz Wojda, który swoją pasję biegania łączy z działalnością charytatywną. Zbierając środki na rehabilitację paraolimpijczyka Jacka Gaworskiego wziął udział w biegu Ultra Mirage 100 km przez pustynię. Angażuje się też w wiele lokalnych akcji charytatywnych. Wyróżniono również Euzebię Milczarek z Gminy Sobienie Jeziory, która od ponad 20 lat bezinteresownie pracuje na rzecz dzieci, ich rodzin oraz lokalnej społeczności, a także Pawła Rytla, mieszkańca Sobień Szlacheckich, który od wielu lat angażuje się w pomoc potrzebującym.

Jak podkreśla Starosta Otwocki Krzysztof Szczegielniak: Wolontariusz to osoba, która dobrowolnie, nieodpłatnie, z potrzeby serca pomaga drugiemu człowiekowi, angażuje się w działania charytatywne. Takie właśnie osoby zostały wyróżnione przez Kapitułę. Jestem dumny, że w powiecie otwockim działa tak dużo wolontariuszy, którzy wykonują zadania na rzecz innych, zwłaszcza w tym trudnym czasie pandemii.

W związku z obecną sytuacją pandemiczną w tym roku organizacja finałowej gali nie była możliwa. Laureaci wraz ze Starostą i Kapitułą konkursu spotkali się on-line w minioną sobotę 5 grudnia. Zapis spotkania jest dostępny na Facebooku powiatu otwockiego.