Piernikowanie - Świąteczne Pomaganie 2020

Data: 04.12.2020 r., godz. 20.35    1661
Trwa akcja charytatywna na rzecz Domowego Hospicjum Dziecięcego Promyczek z Otwocka VIII edycja. Cały dochód z akcji zostanie przekazany na działalność hospicjum Promyczek.
Domowe Hospicjum Dziecięce „Promyczek” od 2010 roku obejmuje domową opieką paliatywną nieuleczalnie chore i umierające dzieci z kilku powiatów województwa mazowieckiego. Pod opieką hospicjum okresowo przebywa do 30 małych pacjentów. „Promyczek” zapewnia całodobową i całotygodniową opiekę medyczną, psychologiczną, duchową chorym dzieciom przebywającym w swoich rodzinnych domach, bezpłatnie wypożycza im niezbędny sprzęt medyczny oraz udziela wsparcia socjalnego i psychologicznego rodzinom, które z powodu choroby dziecka znalazły się w trudnej sytuacji materialnej.

Akcja zdobienia pierników na rzecz Hospicjum Promyczek rozpoczęła się w 2010 roku z inicjatywy lokalnej artystki p. Anny Niedźwieckiej-Jędrzejewskiej, mieszkanki gminy Wiązowna. W pierwszych edycjach wypiekanie i zdobienie pierników odbywało się w domu p. Ani, gdzie wspólnie z córkami Kasią i Marysią wypiekały i zdobiły po kilka tysięcy pierniczków. Po kilku latach akcja się rozrosła pierniki były zdobione i pieczone przy wsparciu sąsiadów, przyjaciół Promyczka oraz wolontariuszy pierniki były pięknie ozdabiane. Przez pierwsze lata akcji, pierniki rozprowadzane były w okresie przedświątecznym podczas wydarzeń na rzecz hospicjum, w lokalnych przedsiębiorstwach oraz przy parafiach.

Akcja „Piernikowanie - świąteczne pomaganie” stała się lokalną tradycją w okresie Bożonarodzeniowym, która wyszła z inicjatywy oddolnej i cieszy się dużym zainteresowaniem. Tegoroczna VIII edycja odbywa się w miesiącach październik-grudzień 2020.

Głównym zapleczem organizacyjnym w tegorocznej VIII edycji jest Miasto Otwock oraz Powiatowy Młodzieżowy Dom Kultury w Otwocku. Patronat honorowy nad wydarzeniem objął Starosta Otwocki.

Akcja odbywa się w trzech etapach: produkcja i wypiekanie pierników, warsztaty ze zdobienia, pakowanie i dystrybucja. Organizatorzy chcą powtórzyć zeszłoroczny rekord w ilości 20 000 ozdobionych pierniczków, zapakowanych przez wolontariuszy oraz lokalnych partnerów do 5 000 pudełek z pierniczkami.