Strona znajduje się w archiwum.

„Mam paczkę dla sąsiada”, 86-latka okradziona we własnym mieszkaniu

Data publikacji 04.06.2020

Starsza kobieta mieszkająca na jednym z otwockich osiedli, padła ofiarą złodzieja „domokrążcy”. Do jej mieszkania weszła kobieta w średnim wieku, około 50 lat, niska 160 cm wzrostu, pod pozorem doręczenia paczki dla jednego z mieszkańców. Kiedy opuściła lokal staruszki, ta zorientowała się, że z portmonetki zniknęły pieniądze. Policjanci apelują do mieszkańców, a w szczególności do starszych ludzi, aby wchodząc do mieszkania, zawsze zamykali drzwi na zamek i pod żadnym pozorem nie wpuszczali do środka nieznajomych. Sprzedaż firanek, kocy, prośba o szklankę wody, czy też przekazanie paczki dla sąsiada, to tylko niektóre ze złodziejskich wybiegów, mających ułatwić przestępcom „robotę”. Prosimy o kontakt z nami w przypadku podobnych sytuacji. Sprawdzimy każdy sygnał.

W ostatnim czasie w Otwocku i powiecie otwockim nie odnotowywaliśmy zgłoszeń od starszych osób, które mogłyby paść ofiarą złodziei oraz oszustów, wykorzystujących fałszywe tożsamości, oferujących nieistniejące usługi bądź okradających staruszków.

Jednak niespełna tydzień temu, jedna z otwocczanek, starsza kobieta w wieku 86 lat miała tę „nieprzyjemność” spotkania ze złodziejką. Kiedy weszła do mieszkania po zrobionych zakupach, nagle otworzyły się drzwi. Do środka weszła kobieta w wieku około 50 lat, wzrostu 160 cm, włosy krótkie w kolorze blond. Powiedziała, że szuka mieszkańca tego bloku, dla którego ma paczkę. Staruszka nie potrafiła zrozumieć jednak o jaka osobę chodzi. Zmęczona weszła na chwilę do pokoju, aby ochłonąć.

W tym czasie wspomniana kobieta poszła do sąsiedniego pomieszczenia, by po chwili wyjść z niego i nic nie mówiąc opuściła mieszkanie. 86-latka sprawdziła od razu, czy nic jej nie zginęło. I tu dopiero pojawiła się rozpacz i zdenerwowanie. Z portmonetki zniknęły bowiem pieniądze.

Zawstydzona kobieta kilka dni wahała się, aż w końcu złożyła zawiadomienie w tej sprawie. Czuła się źle z faktem, że dała się tak łatwo omamić złodziejce.

Sprawą już zajęli się policjanci pionu kryminalnego, którzy prowadzą czynności mające pomóc w ustaleniu osób, które mogą mieć związek z opisywana kradzieżą.

Chcielibyśmy przestrzec wszystkich seniorów i mieszkańców, aby wchodząc do domu, mieszkania, zamykali furtkę i drzwi. Są bowiem złodzieje, którzy działają metodą na tzw. „klamkę” sprawdzając, czy bariera w postaci drzwi nie została może zamknięta. Sposoby działania przestępców mogą być przeróżne. Niektórzy wykorzystują ufność i wrażliwość staruszków, proszą o szklankę wody czy też wpuszczenie do środka, bo nagle źle się poczuli. Oferują też do sprzedaży różne towary, koce, firanki, których mogą użyć do stworzenia zasłony, aby w tym czasie ich wspólnik niepostrzeżenie dostał się do środka.

Dlatego apelujemy, aby nie wpuszczać żadnych nieznajomych osób do środka, a o każdym podejrzeniu pojawienia się zagrożenia powiadamiać Policję.

Można dzwonić bezpośrednio do dyżurnego Komendy Powiatowej Policji w Otwocku na numery tel. 47 724 19 00 lub 47 724 12 13. Policjanci zapewniają, że podejmą interwencją i sprawdzą wskazane Policji pojazdy oraz osoby.

Tylko poprzez społeczne współdziałanie i szybkie powiadomienie Policji, można zwiększyć szanse na zatrzymanie złodzieja w miejscu gdzie doszło, bądź za chwilę może dojść do popełnienia przestępstwa.

nadkom. Daniel Niezdropa

Film Komunikat z Komendy Powiatowej Policji w Otwocku - nadkom. Daniel Niezdropa

Opis filmu: Komunikat z Komendy Powiatowej Policji w Otwocku - nadkom. Daniel Niezdropa

Pobierz plik Komunikat z Komendy Powiatowej Policji w Otwocku - nadkom. Daniel Niezdropa (format mp4 - rozmiar 34.3 MB)