W hołdzie "Żołnierzom Wyklętym"

Data: 01.03.2024 r., godz. 13.00    305
Od 2011 roku, zgodnie z decyzją Sejmu RP, 1 marca obchodzimy Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”. Żołnierzy niezłomnych, którzy sprzeciwiali się sowietyzacji Polski i podporządkowaniu wschodniemu sąsiadowi.

To właśnie 1 marca 1951 r. w więzieniu na warszawskim Mokotowie, po pokazowym procesie, zostali rozstrzelani przywódcy IV Zarządu Głównego Zrzeszenia „Wolność i Niezawisłość”. Ich ciała komuniści zakopali w nieznanym miejscu. Podobnie jak wielu innych... Zespół pod kierunkiem prof. Krzysztofa Szwagrzyka do dziś przebadał ponad 250 lokalizacji. Do tej pory odnaleziono szczątki ponad 1500 osób, z których około 10 procent zostało zidentyfikowanych.

Od przeszło 13 lat, 1 marca jest dniem wyrazu pamięci dla Żołnierzy Wyklętych, hołdem dla ich męstwa i patriotycznej postawy. Dlatego dziś władze samorządowe, przedstawiciele jednostek samorządu i służb, reprezentacje szkół, harcerzy wzięli udział we mszy św. w kościele pw. Błogosławionego Księdza Ignacego Kłopotowskiego w intencji poległych Żołnierzy Wyklętych z udziałem pocztów sztandarowych. Następnie uczestnicy uroczystości złożyli kwiaty pod pomnikiem Żołnierzy Wyklętych u zbiegu ulic Andriollego i Hożej, pod popiersie rtm. Witolda Pileckiego oraz pod tablicą pamięci żołnierza niezłomnego Wojciecha Szpakowskiego ps. Wojtek. Starosta Otwocki Krzysztof Szczegielniak, Członek Zarządu Powiatu Otwockiego - Dariusz Kołodziejczyk oraz Radny Powiatu Otwockiego - Piotr Kudlicki swoją postawą dali świadectwo pamięci o tych, dla których Polska była najwyższą wartością.