Obchody Święta Niepodległości 2023

Data: 13.11.2023 r., godz. 11.00    419
11 listopada obchodziliśmy 105. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. Uroczystości, ku chwale bohaterom, którzy walczyli o niepodległość Ojczyzny, odbyły się w wielu miejscach w powiatu otwockiego.

"Święta miłości kochanej ojczyzny,
Czują cię tylko umysły poczciwe!
Dla ciebie zjadłe smakują trucizny
Dla ciebie więzy, pęta niezelżywe.
Kształcisz kalectwo przez chwalebne blizny
Gnieździsz w umyśle rozkosze prawdziwe,
Byle cię można wspomóc, byle wspierać,
Nie żal żyć w nędzy, nie żal i umierać."
- Ignacy Krasicki "Hymn do miłości ojczyzny"

Rocznica odzyskania przez Polskę wolności po ponad 123 latach zaborów każdego roku zrzesza całe społeczności, które świętują wolność naszej Ojczyzny przy jednoczesnym pielęgnowaniu wartości patriotycznych. W obchodach z ramienia Powiatu Otwockiego udział wzięli:
- w Otwocku: Krzysztof Szczegielniak - Starosta Otwocki, Członkowie Zarządu Powiatu Otwockiego: Grzegorz Michalczyk i Dariusz Kołodziejczyk oraz Radny Rady Powiatu Otwockiego Janusz Goliński, którzy wzięli udział we mszy św. w kościele pw. św. Wincentego a Paulo. Po mszy w uroczystym przemarszu udali się pod pomnik Marszałka Józefa Piłsudskiego w Parku Miejskim w Otwocku, gdzie odbyły się uroczystości państwowe. Odśpiewany został przez zgromadzonych hymn, wzniesiono flagę na maszt, odczytano apel poległych oraz złożono wieńce. Nie zabrakło również salwy honorowej wykonanej przez Bractwo Strzelców Kurkowych „Lechity” im. Marszałka Józefa Piłsudskiego.
- w Gliniance: Grażyna Kilbach - Przewodnicząca Rady Powiatu Otwockiego i Wicestarosta Paweł Zawada, którzy niepodległość świętowali podczas jubileuszu 85-lecia istnienia Szkoły Podstawowej im. Witolda Witosa w Gliniance i 35-lecie nadania tejże szkole imienia. Wzruszające spektakl przygotowali uczniowie szkoły. To piękne uczucie patrzeć, jak młodzież czynnie i chętnie bierze udział w upamiętnianiu wydarzeń historycznych.
- w Józefowie: Kinga Błaszczyk - Członek Zarządu Powiatu Otwockiego wraz z Radnymi Rady Powiatu Otwockiego: Elżbietą Siwek i Jarosławem Kopaczewskim, którzy po mszy św. w intencji Ojczyzny w kościele pw. M. B. Częstochowskiej udali się pod pomnik Marszałka Piłsudskiego w Józefowie. Zwieńczeniem uroczystości po przemówieniach i złożeniu pamiątkowych wieńców był koncert patriotyczny w wykonaniu chóru Miasta Garwolin.
- w Karczewie: Grażyna Olszewska- Wiceprzewodnicząca Rady Powiatu Otwockiego, która uczestniczyła we mszy św. w kościele pw. św. Wita w Karczewie oraz przemarszu pod pomnik Orła Białego, gdzie odbył się apel pamięci i złożono wieńce.

W imieniu Organizatorów wszystkich uroczystości dziękujemy Wam, mieszkańcy powiatu, za Waszą frekwencję i obecność, mimo nie do końca sprzyjającej aury. Napawa to optymizmem, że wartości patriotyczne są pielęgnowane i ważne. Jesteśmy dumni, że jesteśmy Polakami!

Zdjęcia: Powiat Otwocki, Szkoła Podstawowa im. Witolda Witosa w Gliniance, Centrum Kultury i Sportu w Karczewie.