"Bielińscy w Karczewie"

Data: 03.11.2023 r., godz. 13.00    360
Serdecznie zapraszamy do obejrzenia najnowszej projekcji Stowarzyszenia Rozgłos - "Bielińscy w Karczewie". Film dokumentalny o rodzinie Bielińskich i ich związkach z Karczewem, przybliżający lokalną historię, został zrealizowany przy wsparciu finansowym powiatu.

W ramach projektu Międzypokoleniowe Spotkania Historyczne w Karczewie Stowarzyszenie Rozgłos zrealizowało film dokumentalny, przybliżający sylwetki rodu Bielińskich z Karczewa.
Największa uwaga została skupiona na Marszałku koronnym - Franciszku Onufrym Bielińskim, który był mecenasem pałacu w Karczewie, ale również czynnym działaczem w Warszawie. To dzięki niemu większość ulic Warszawy została wybrukowana, a ulice dostały swoje nazwy. W Karczewie zaś rządził twardą ręką - założył cegielnie, młyny, browary. Przekazał również sporą kwotę na odnowienie - pomurowanie kościoła św. Wita w Karczewie, w którym prace zakończone zostały w latach 30 XVIII w.

Warto również wspomnieć, w przypadającą w tym roku 250 rocznicę założenia Komisji Edukacji Narodowej, że to właśnie Franciszek Bieliński zainicjował obowiązek powszechny edukacji, z czego zakres nauczania zależny był od warstwy społecznej. Według Franciszka Bielińskiego edukacji powinny podlegać również kobiety, a łacina powinna być zastąpiona językiem polskim. Z całą pewnością można więc rzec, że Franciszek Bieliński zapisał się w historii jako dyplomata i polityk. Więcej faktów nie zdradzimy, zachęcamy do obejrzenia projekcji i podzielenia się swoimi wrażeniami!

Produkcja filmu została dofinansowana ze środków Powiatu Otwockiego. Cieszymy się, że mogliśmy przyczynić się do realizacji tego zadania.