X Forum Gospodarcze Powiatu Otwockiego

Data: 26.10.2023 r., godz. 13.00    941
Ponad stu przedstawicieli przedsiębiorców, sektora nauki, samorządu i NGO spotkało się podczas jubileuszowego X Forum Gospodarczego Powiatu Otwockiego, aby dyskutować, dzielić się doświadczeniem oraz szukać rozwiązań dla nowych wyzwań.

Tegoroczna, 10. edycja Forum Gospodarczego Powiatu Otwockiego, której organizatorami byli Powiat Otwocki oraz WSGE, odbyła się pod hasłem: „Partnerstwo dla rozwoju”. Hasło przewodnie wybrzmiewało zarówno z prelekcji, jak i debaty podczas panelu dyskusyjnego.
Krzysztof Szczegielniak - Starosta Otwocki otwierając Forum wraz z przedstawicielką współorganizatora wydarzenia – dr hab. Magdaleną Sitek, Rektor Wyższej Szkoły Gospodarki Euroregionalnej im. Alcide De Gasperi w Józefowie, podkreślił jego ważną rolę. Od wielu lat te wydarzenie stanowi bowiem platformę, dzięki której różne środowiska działające na rzecz rozwoju naszego regionu lepiej się rozumieją, a w konsekwencji skuteczniej współpracują.

W inaugurującym wydarzeniu panelu oprócz Starosty Otwockiego i prorektor WSGE udział wzięli: Łukasz Malczyk – Prezes Unii Polskich Przedsiębiorców oraz Kamila Grott-Tomaszek z Fundacji Otwarte.
Nie zabrakło również prelekcji partnerów wydarzenia. Reprezentujący Stowarzyszenie Ekon, Magdalena Wronowicz i Tomasz Lenart podjęli się trudnej, ale bardzo potrzebnej społecznie tematyki dotyczącej aktywizacji zawodowej osób z niepełnosprawnościami na przykładzie projektu „Kraina Akceptacji”. Drugim poruszonym tematem, którym zajął się eFaktor z Anną Konecką-Pająk - Dyrektorem Makroregionu i Michałem Saluterem - Dyrektorem Działu był Rozwój Sieci Partnerskiej.

Miłym akcentem podczas Forum było uhonorowanie osób szczególnie zasłużonych przy organizacji wcześniejszych edycji tego wydarzenia. Pamiątkowe tabliczki z rąk Starosty Otwockiego i Przewodniczącej Rady Powiatu Otwockiego otrzymali: Dyrektor Powiatowego Urzędu Pracy w Otwocku Danuta Wolska-Rzewuska, pomysłodawca idei forum gospodarczych prof. Bronisław Sitek oraz jeden z najbardziej zaangażowanych samorządowców w Forum - Janusz Budny - wójt Gminy Wiązowna.

Kulminacyjnym punktem Forum było nagrodzenie i wyróżnienie najlepszych przedsiębiorców oraz organizacji pozarządowych powiatu otwockiego. Starosta Otwocki Krzysztof Szczegielniak oraz Przewodnicząca Rady Powiatu Otwockiego Grażyna Kilbach wręczyli nagrody w konkursie „Buzdygan Marszałka Bielińskiego”.

Powiat Otwocki docenił firmy w kategoriach:
- Pracodawca Rokulaureatem została ELA Wyrób Folii i Opakowań Sp. z o.o. z gminy Celestynów, wyróżnienia otrzymali: 3D LS Oponowicz Monika z Józefowa oraz Cross Poland Sp. z o.o. z Wiązowny;
- Filantrop Rokulaureat Gepetto Paweł Sędek z Józefowa,
- Firma Rokunagrodę główną przyznano MIRAI Clinic z Otwocka, a wyróżnienia otrzymali: Dax Cosmetics Sp. z o.o. oraz Pol-Met M. Błachnio Sp. K reprezentujący Gmina Wiązowna.

Rektor WSGE Magdalena Sitek wraz prorektor Małgorzatą Such-Pyrgiel wręczyły Nagrody Rektora WSGE „Innowator Biznesu” dla Najlepszych Przedsiębiorców oraz Organizacji Pozarządowych Powiatu Otwockiego. Nagrody przyznano następująco:
- w kategorii Innowator Rokunagrodę przyznano przedsiębiorstwu Salloytech Sp. z o.o. z Otwocka, a wyróżniono spółkę Grehen Sp. z o.o.
- w kategorii Bizneswoman nagroda główna trafiła do duetu Just Simply Dressed Sp. z o.o z Józefowa, a wyróżnienie otrzymała Jolanta Jedlak z Sali Raj z Wiązowny,
- w kategorii Biznes Rodzinny - laureatem została firma rodzinna Usługi Remontowo-Budowlane Zbigniew Mazurek z Otwocka, a wyróżnienia powędrowały do Barbara Bogucka Marter i P.H.U Anmar.
- w kategorii Aktywny NGO - laureatem została Ochotnicza Straż Pożarna z Józefowa, a wyróżnienia otrzymali: Forum Kobiet Tu i Teraz oraz Spółdzielnia Socjalna Pracownia Rozwoju „Kalejdoskop” z Otwocka.

Laureaci i wyróżnieni po raz kolejny udowodnili, że przedsiębiorczość i działania na rzecz wspólnego dobra w naszym regionie są na najwyższym poziomie! Gratulujemy Wam potencjału i pomysłu na siebie. Jesteśmy dumni, że w powiecie jest tyle prężnie działających firm i instytucji.
Partnerami wydarzenia byli: eFaktor oraz FISE i eKON.