Długi weekend 8-11 czerwca 2023

Data: 12.06.2023 r., godz. 09.00    687
Za nami piękny, słoneczny weekend. Mamy nadzieję, że wspólnie z Nami wzięliście udział w którymś z proponowanych wydarzeń. Jeśli nie udało Wam się wybrać na żadną z imprez zachęcamy do obejrzenia naszych fotorelacji.

• Krykiet, kule, serso, skakanka i trou madame - niektóre z tych gier są już zapomniane, inne wciąż żyją na naszych podwórkach czy placach zabaw. Podobnie jak w XVIII wieku, kiedy wiele z nich cieszyło się niezwykłą popularnością. W czwartek, 8 czerwca, w urokliwym ogrodzie Muzeum Wnętrz w Otwocku Wielkim - Oddział Muzeum Narodowego w Warszawie chętni mogli przenieść się właśnie kilka wieków wstecz, aby bawić się i cieszyć z pięknej pogody - zapewniamy, było naprawdę gorąco!
    To już III edycja Pikniku Wiślanego, którego celem jest m.in. pokazanie dawnych gier i zabaw. W tym roku podczas wydarzenia, którego partnerem jest Powiat Otwocki, uczestnicy mogli spróbować nowej gry - wolanta, który może przypominać współczesnego badmintona. A dla zmęczonych słońcem przygotowano atrakcje wewnątrz Pałacu, gdzie goście oprócz zwiedzania wysłuchali opowieści o XVIII-wiecznych obyczajach.
    Jak podkreśliła obecna na wydarzeniu Kinga Błaszczyk, Członek Zarządu Powiatu Otwockiego, cieszy fakt współpracy Powiatu Otwockiego i Muzeum Wnętrz w Otwocku Wielkim, bo dzięki niej mieszkańcy mogą odkrywać jedną z pereł naszego regionu. A jeśli ktoś jeszcze nie miał okazji poznać Muzeum Wnętrz, będzie miał okazję już niebawem - w wakacje ruszy tam plenerowe wydarzenie "Klasyka na leżakach", podczas którego będziecie obcować z muzyką klasyczną w inny niż na co dzień sposób.

• W czwartek wieczorem, 8 czerwca, w uroczystości Bożego Ciała na błoniach przy kościele parafialnym w Gliniance odbył się po raz ósmy Wieczór Uwielbienia, który wg. wyliczeń policji zgromadził w tym roku ok. 5 tysięcy osób. Koncert tradycyjnie poprowadziła Pani Dominika Chorosińska. Zespół Małe TGD  zapewnił niezapomnianą atmosferę, razem z nim śpiewali i tańczyli zarówno najmłodsi jak i starsi uczestnicy tego wydarzenia. Zespół Kumran poprowadził wspaniałe uwielbienie. Był też czas modlitwy i  świadectw. W trakcie koncertu można było korzystać z wielu atrakcji kulinarnych m.in.: grill, kawiarenka, lody, wyroby regionalne, domowe ciasta. Przygotowano też wiele atrakcji dla najmłodszych jak np.: malowanie twarzy, zaplatanie warkoczyków, strefę zabaw plastyczno-kreatywnych oraz ruchowych, wspólne wypuszczenie setek balonów wypełnionych helem. Nad bezpieczeństwem uczestników czuwały służby mundurowe: policjanci i strażacy a także służby medyczne. Był to wspaniały czas dla społeczności lokalnej i przybyłych z różnych stron Polski gości.

• W piątkowe popołudnie, 9 czerwca, odbyła się uroczysta Wieczornica Poetycka, będąca finałem XXXIV Ogólnopolskiego Konkursu Poetyckiego im. Jana Krzewniaka. Po okolicznościowych przemówieniach Michał Rudzki - Burmistrz Karczewa oraz członkowie konkursowego Jury: ks. Eligiusz Dymowski, Mirosław Bochenek oraz Krzysztof Kasprzak, wręczyli pamiątkowe dyplomy Laureatom Konkursu, następnie odbyła się część artystyczna, podczas której usłyszeliśmy część nagrodzonych utworów w programie przygotowanym przez Kingę i Arkadiusza Glogowskich.

Przedstawiamy wyniki XXXIV Ogólnopolskiego Konkursu Poetyckiego im. Jana Krzewniaka! I NAGRODA: nie przyznano II NAGRODA: Bożena Kaczorowska z Warszawy III NAGRODA: Andrzej Wołosewicz z Warszawy NAGRODA DYREKTORA CENTRUM KULTURY I SPORTU W KARCZEWIE: Piotr Łopuski z Siedlec NAGRODA PARAFII KARCZEW: Grzegorz Baczewski z Warszawy

WYRÓŻNIENIA: Krystyna Woźniak z Gorzowa Wielkopolskiego, Urszula Krajewska - Szeligowska z Zambrowa, Krystyna Zając ze Strzegowa, Magdalena Dryl z Sanoka. Wszystkim uczestnikom serdecznie gratulujemy i cieszymy się, że mogliśmy dołożyć swoją cegiełkę do tego pięknego wydarzenia!

• W dniu 11 czerwca br. w niedzielne popołudnie odbyło się kolejne z cyklicznych spotkań pasjonatów kapeluszy i koneserów muzyki. Było to przeniesienie się w miniony wiek strojem, nastrojem i muzyką. Dla najmłodszych przygotowane zostały liczne animacje, zajęcia prac ręcznych , m.in. tworzenie glinianych figur, czy też malowanie własnych chust na głowę, które przygotowała Biblioteka Gminna z Kołbieli, zabawy, bańki, strojenie kapeluszy, ćwiczenie  kaligrafii. Towarzystwo Szachowe zaprosiło Gości do swoich dwóch stołów. Szach mat. Dla potrzeb profilaktycznych w zakresie uzależnień udostępnione zostało stanowisko do rozmów i porad w tym zakresie, które zapewniły Panie psycholożki; Maria Wilk i Olga Łysik. Dostępne były ulotki i materiały pomocniczych. Ze swoją wystawą prac wystąpili uczniowie pracowni plastycznej Powiatowego Młodzieżowego Domu Kultury w Otwocku pod wrażliwym okiem i radą Marty Syga. Wystawa cieszyła się wielkim zainteresowaniem i była podziwiana tłumnie przez naszych Gości, tym bardziej, że te artystyczne nakrycia głowy można było przymierzać. W alejkach parkowych rozsiedli się młodzi muzycy, wyjęli instrumenty, by w eter popłynęły niezwykłe nutki, …nawet ptaki zamilkły. Ci młodzi muzycy to uczniowie Prywatnej Szkoły Muzycznej nr 1wOtwocku  -  pani Michalczyk. Na scenie Muszli Koncertowej było tłoczno od samego startu wydarzenia; wśród występujących artystów znaleźli się: Stanisław Górka przy akompaniamencie Andrzeja Perkmana, Grupa Jazzowa Dixieland/Warszawski Zespół Jazzu Tradycyjnego/, Ferajna Jastrzębskiego z Elżbietą Marciniak, Jarosław Rawski, dwie grupy dzieci z PMDK z sekcji Magia sceny i Studio Piosenki. Nie zabrakło również tancerzy tańca klasycznego i pokazu tańca cygańskiego, które spotkały się z dużym aplauzem.Jak co roku wyróżniono najciekawsze stylizacje i wybrany została stylizacja - Kapelusz Roku. Publiczność dokonała bardzo trudnego wyboru spośród wielu pięknych stylizacji. Nagrody dla wyróżnionych przygotowało dla nas Starostwo Powiatowe w Otwocku.

Wydarzenia zostały zrealizowane przy dofinansowaniu Powiatu Otwockiego.