Zawody Strzeleckie Bractwa Kurkowego

Data: 04.06.2023 r., godz. 18.00    766
W sobotę, 3 czerwca br. odbyły się uroczyste obchody 28-lecia Bractwa Strzelców Kurkowych LECHITY z udziałem bractw kurkowych z kraju i zagranicy. W ramach tegorocznego jubileuszu Bractwa, na licencjonowanej strzelnicy sportowej w Kacprówku zostały rozegrane Otwarte Zawody Strzeleckie.

Uroczystość otworzył Komendant Bractwa Marek Majek witając uczestników i przybyłych gości. Po komendzie baczność wydanej przez komendanta wprowadzono sztandar Bractwa Strzelców Kurkowych LECHITY i wspólnie odśpiewano Hymn Bracki. Następnie, Brat Jerzy Przeżdziak odczytał Akt Nadania tytułu Króla Bractwa Strzelców Kurkowych ,,Lechity'' na rok 2023 rok. Intronizacji dostąpił Brat Marek Majek, któremu brat Janusz Kuczyński, Król okręgu Centralnego ZKBS RP przekazał Łańcuch Królewski. Dla uczczenia tego aktu został oddany strzał z moździerza.

Po zakończeniu uroczystości oficjalnych, rozpoczęły się zawody podczas których zawodnicy strzelali do tarcz sponsorów i tarcz okolicznościowych m.in do tarczy związanej z jubileuszem 25-lecia istnienia Powiatu otwockiego. Tarczę Starosty Otwocka zdobył brat Paweł Pastuszka z Radomskiego Bractwa Strzelców Kurkowych w Radomiu.

Kolejnym etapem zawodów były prestiżowe strzelanie o szablę Marszałka Józefa Piłsudskiego i szablę Generała Juliana Pobóg-Filipowicza. Zdobywcą szabli Marszałka Józefa Piłsudskiego, po skutecznym rozbiciu Kura został brat Paweł Pastuszka z Radomskiego Bractwa Strzelców Kurkowych w Radomiu. Szablę Generała Juliana Pobóg-Filipowicza wywalczył brat Maciej Pastuszka równiez z Radomskiego Bractwa
Strzelców Kurkowych w Radomiu. Na zakonczenie zawodów strzeleckich komendant bractwa brat Marek Majek podziękował uczestnikom uroczystości za przybycie i udział w obchodach XXVlll-lecia Bractwa Strzelców Kurkowych,,LECHITY''. Pogratulował zwycięzcom zdobytych trofeów i zaprosił uczestników do wspólnej fotografii.

Wydarzenie było współfinansowane ze środków budżetowych powiatu otwockiego.