"Poznajemy Parki Krajobrazowe Polski" - wojewódzki finał zmagań.

Data: 21.04.2023 r., godz. 00.00    689
Czy wiesz ile parków krajobrazowych znajduje się w województwie mazowieckim oraz jakie ptaki zamieszkują drzewostan? M.in. tych zagadnień dotyczyła XXII edycja ogólnopolskiego konkursu „Poznajemy Parki Krajobrazowe Polski”.

W związku z tym, 20 kwietnia 2023 r. w siedzibie Mazowieckiego Zespołu Parków Krajobrazowych w Otwocku przeprowadzono etap wojewódzki. Uczniowie rozwiązywali test z zakresu wiedzy przyrodniczej oraz rozpoznawali chronione gatunki ptaków. Do etapu poprzedzającego zmagania na szczeblu wojewódzkim zgłosiło się 240 uczniów z 24 szkół podstawowych z terenu 15 mazowieckich gmin. W wyniku współzawodnictwa pomiędzy szkołami do etapu wojewódzkiego dotarły 3-osobowe drużyny uczniów reprezentujące poszczególne parki krajobrazowe administrowane przez Mazowiecki Zespół Parków Krajobrazowych. Wydarzenie swoją obecnością uświetnił Krzysztof Szczegielniak - Starosta Otwocki, Pani Olga Lipska z Departamentu Polityki Ekologicznej, Geologii i Łowiectwa Urzędu Marszałkowskiego Województwa Mazowieckiego w Warszawie oraz Pan Artur Dawidziuk – Nadleśniczy Nadleśnictwa Celestynów.

Ideą konkursu było:

• zdobywanie i pogłębianie wiedzy na temat polskich parków krajobrazowych, zagadnień z dziedziny ekologii, ochrony przyrody i ochrony środowiska,

• kształtowanie świadomości oraz rozbudzanie zamiłowania do świata przyrody.

Gratulujemy oraz dziękujemy wszystkim uczestnikom oraz ich opiekunom za zaangażowanie i włożoną pracę w przygotowania do konkursu. Poniżej przedstawiamy wyniki konkursu oraz fotorelację z wydarzenia. Zwycięska drużyna będzie reprezentowała Mazowiecki Zespół Parków Krajobrazowych na etapie ogólnopolskim w dniach 30 maja – 2 czerwca 2023 r. na terenie Zespołu Lubelskich Parków Krajobrazowych.

Wyniki konkursu:

I miejsce NADBUŻAŃSKI PARK KRAJOBRAZOWY – Publiczna Szkoła Podstawowa nr 3 z Oddziałami Integracyjnymi im. Tadeusza Kościuszki w Pułtusku
Drużyna w składzie: Kacper Dylewski, Kalina Dąbkowska, Karol Badetko, opiekun Pani Joanna Arbudzińska

II miejsce MAZOWIECKI PARK KRAJOBRAZOWY – Szkoła Podstawowa im. ks. Jana Twardowskiego w Człekówce
Drużyna w składzie: Aleksandra Wirtek, Aleksandra Jedynak, Aleksandra Czajka, opiekun Pani Jolanta Górka

III miejsce KOZIENICKI PARK KRAJOBRAZOWY – Publiczna Szkoła Podstawowa w Janikowie
Drużyna w składzie: Igor Adamiec, Maja Czerska, Michał Lenarcik, opiekun: Pani Marta Sochaj

IV miejsce CHOJNOWSKI PARK KRAJOBRAZOWY – Publiczna Szkoła Podstawowa im. Mieczysława Fogga w Złotokłosie
Drużyna w składzie: Ewa Urbańczyk, Aleksandra Pakuła, Adrian Gajdak, opiekun Pani Jadwiga Strzelczyk.

V miejsce BRUDZEŃSKI PARK KRAJOBRAZOWY – Szkoła Podstawowa im. Marii Konopnickiej w Siecieniu
Drużyna w składzie: Natalia Dęst, Oliwia Bogucka, Aleksandra Błońska opiekun: Pani Bożena Żaglewska