Transplantacja - dlaczego warto zostać dawcą ?

Data: 24.03.2023 r., godz. 00.00    805
Transplantacja to dla wielu ciężko chorych osób jedyna szansa na przeżycie. W Polsce każdego roku na "nowe życie" czeka nawet półtora tysiąca osób. Każdego dnia, w kolejce do przeszczepu, na świecie umiera aż piętnaście osób. Co możemy zrobić żeby to zmienić? Czy mamy na to jakiś wpływ?
Co to jest transplantacja ?

Transplantacja (inaczej donacja, przeszczep) to operacja polegająca na pobraniu narządu, tkanki lub komórek od dawcy i wszczepieniu go do organizmu biorcy. Przeszczep jest metodą ratowania życia osób ciężko chorych, które potrzebują zdrowego narządu. Jeden dawca, przekazując pośmiertnie swoje narządy, może uratować nawet kilka osób! Każdego dnia z powodu braku przeszczepu ratującego życie na świecie umiera aż 15 osób.

Jak zostać dawcą ?

Obowiązujące w Polsce prawo w żaden sposób tego nie reguluje. Każda osoba, po ukończeniu 16 roku życia jest potencjalnym dawcą. Nigdzie nie trzeba zgłaszać swojej woli przekazania narządów. Spotyka się osoby, które manifestują swoją wolę nosząc bransoletki lub specjalne karty. To jednak w żaden sposób nie reguluje prawnie potencjalnego dawstwa.

Jakie kroki podjąć jeśli nie chcemy być dawcą

• Zgłoszenie sprzeciwu w Centralnym Rejestrze Sprzeciwów,
  • uzupełnienie oświadczenia w formie pisemnej i przekazania do Centrum Organizacyjno-Koordynacyjnego ds. Transplantacji w Warszawie Al. Jerozolimskie 87,
  • ustna deklaracja złożona w obecności co najmniej dwóch osób.

Obalamy mity dotyczące transplantacji

Każdy z nas powinien mieć świadomość, że transplantacja to ważny temat. Decydując się na przekazanie swoich organów pośmiertnie możemy uratować komuś życie. Problem zaczyna się, kiedy umiera ktoś bliski. Dlatego tak ważne jest poinformowanie swojej rodziny o swojej woli w przypadku śmierci. Dzięki temu w sytuacji niespodziewanej straty członka rodziny unikniemy udowadniania czyjejś woli. Jedynym wyjątkiem są dzieci i młodzież, która nie ukończyła 16 lat. W takiej sytuacji to prawny opiekun podejmuje decyzję dotyczącą pośmiertnego przekazania narządów.

Mając na uwadze nasze wspólne dobro zachęcamy do refleksji nad poruszonym tematem. Od nikogo nie można oczekiwać zmiany swojego światopoglądu. Jednak dane dotyczące świadomości społecznej są niepokojące. Według badań z Centrum Badania Opinii Społecznej z 2016 roku aż 75% Polaków nie rozmawiało ze swoimi bliskimi na temat ewentualnego dawstwa. Tylko 20% badanych wie, że w Polsce wystarczy brak sprzeciwu za życia, żeby pośmiertnie przekazać swoje organy (informacja z CBOS z 2016, Postawy wobec transplantacji narządów, s. 4, 12-13). Dlatego tak ważne jest poinformowanie bliskich o swojej decyzji, jakakolwiek by ona nie była. Przekazanie swoich organów to wielki dar dla drugiego człowieka, który możemy ofiarować.

Więcej informacji na ten ważny temat znajdziecie na stronie serwisu Ministerstwa Zdrowia i NFZ https://pacjent.gov.pl/aktualnosc/jak-zostac-dawca-narzadow

Podstawa prawna: Ustawa z dnia 1 lipca 2005 r. o pobieraniu i przeszczepianiu komórek, tkanek i narządów https://isap.sejm.gov.pl/isap.nsf/DocDetails.xsp?id=wdu20051691411